Pamiętaj synku,  lataj nisko i powoli!                                                        

Wizyta delegacji SOR34PLM na Węgrzech
12 - 15 wrzesień 2019
                  Na zaproszenie węgierskiej Wojewódzkiej Federacji Rezerwistów MATASZ , z trzydniową wizytą w dniach 12 - 15 września br,  w miejscowości Pomaz pod Budapesztem, przebywała delegacja Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 34 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego i Sympatyków Lotnictwa z Gdyni.  Wizyta była związana z podpisanym kilka lat temu porozumieniem o współpracy między rezerwistami Węgier i Polski, którego celem jest podtrzymywanie wzajemnych kontaktów poprzez uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych, wydarzeniach kulturalnych, sportowych i społecznych.

Relacja  kmdr (R) Zygrfyd NACZK
Zdjęcia: kpt. (R) Ryszard DAWID
por. Márton Boglárka
Copyright © 2005 - 2019  VIPMEDIA

Skład delegacji:
Kmdr (r) Zygfryd Naczk             Kmdr por. (r) Krzysztof Kozłowski       Kpt. (r) Ryszard Dawid      Ppor. (r) MD Maria Hołdrowicz
       Przewodniczący                               Członek delegacji                       Członek delegacji                    Członek delegacji
W pierwszym dniu pobytu, podczas spotkania z Zarządem MATASZ, omówiono program pobytu, przedstawiono aktualną działalność obu organizacji oraz omówiono możliwości poszerzenia współpracy.

Drugiego dnia delegacja Stowarzyszenia wraz z Gospodarzami została zaproszona do Biura Rekrutacyjnego Armii Węgierskiej w Budapeszcie, gdzie w formie wykładu i prezentacji przedstawiony został system rezerw osobowych Armii Węgierskiej oraz zadania rekrutacyjne ochotników do Obrony Terytorialnej.
Prezentację prowadził mjr Tamás Durgó, Szef Biura Rekrutacyjnego Armii Węgierskiej. Po przedstawieniu struktury organizacyjnej i zasad funkcjonowania Biura, przedstawił informacje o formach służby, które można podjąć w węgierskich siłach obronnych. Jak stwierdził prezentujący, dzięki działalności patriotycznej rezerwistów wśród młodzieży ilość ochotników, którzy chcą pełnić służbę w OT systematycznie wzrasta.
Major Durgó podkreślił, że dobrowolny system rekrutacyjny, wprowadzony w 2017 r., zyskuje coraz większą popularność w społeczeństwie obywatelskim i obecnie obejmuje cały kraj.


Po wizycie w Biurze Rekrutacyjnym Armii Węgierskiej, delegacja nasza wraz z rezerwistami węgierskimi udała się na spotkanie z Prezydentem Miasta Pomaz, panem Vicisi Laszlo. Spotkanie miało miejsce w sali reprezentacyjnej ratusza.
Podczas spotkania Prezydent pokrótce omówił historię miasta, w którym przez wiele pokoleń  wspólnie żyło kilka narodowości. Wracając do współczesności, Prezydent przedstawił znaczącą rolę rezerwistów  w społeczności miasta Pomaz, którzy biorą aktywny udział w wielu przedsięwzięciach kulturalnych i patriotycznych. By nie być gołosłownym, zaprosił naszą delegację na obchody Dnia Miasta Pomaz, które rozpoczynały się następnego dnia.

Miasto Pomaz liczy 18.000 mieszkańców. Co ciekawe - jest miastem partnerskim polskiego Krzywinia, w woj. wielkopolskim.
Na zakończenie oficjalnego przyjęcia, Przewodniczący naszej delegacji, kmdr Z. Naczk, wręczył Panu Prezydentowi Vicisi Laszlo pamiątkowy grawerton upamiętniający naszą tu obecność.
Wizytę zakończyło wykonanie kilku pamiątkowych zdjęć z Prezydentem i naszymi Gospodarzami z MATASZ.
            W godzinach popołudniowych nastąpił przejazd do miejscowości Esztergom (polska nazwa miasta to Ostrzyhom). Ta położona ok. 50 km od Budapesztu miejscowość jest jednym z najstarszych miast Węgier i pierwszą stolicą tego kraju. 
            Wybudowana tam monumentalna, klasycystyczna katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Wojciecha, jest największą i najważniejszą świątynią na Węgrzech.  Bazylikę charakteryzuje olbrzymia kopuła, do której podstawy prowadzą kręcone schody o 420 stopniach. Pokonanie ich było nie lada wyczynem, ale nagrodą za to był wspaniały widok na okoliczne wzgórza i wijący się na dole Dunaj. Na uwagę zasługuje to, że w czasie swojego pontyfikatu odwiedził ją nasz papież Jan Paweł II. Dzięki wizycie w Esztergom mieliśmy okazję poznać historię tego  wspaniałego miejsca.

Poniżej serwis fotograficzny tej prawdziwej perełki Zakola Dunaju, którą mieliśmy okazję zwiedzić dzięki uprzejmości i gościnności naszych Gospodarzy.
Galeria zdjęć  - kliknij
Bazylika św. Wojciecha w Ostrzyhomiu - największa i najważniejsza katedra katolicka na Węgrzech, klasycystyczna świątynia wybudowana na miejscu wcześniej XII-wiecznej świątyni św. Wojciecha, zniszczonej podczas walk z Turkami.

Z historią i burzliwymi losami Bazyliki możecie się Państwo zapoznać pod adresem https://www.bazilika-esztergom.hu/pl/

A my zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią relacji z wizyty delegacji SOR34PLM na Węgrzech -  Obchody Dnia POMAZ.